Laserworld CS-2000RGB FX MK3
Laserworld CS-2000RGB FX MK3
Laserworld CS-2000RGB FX MK3
Laserworld CS-2000RGB FX MK3
Laserworld CS-2000RGB FX MK3
Laserworld CS-2000RGB FX MK3
Laserworld CS-2000RGB FX MK3
Laserworld CS-2000RGB FX MK3
Laserworld CS-2000RGB FX MK3
Laserworld CS-2000RGB FX MK3
Laserworld CS-2000RGB FX MK3
Powerful whitelight RGB laser device with an total power of up to 2,000mW
pcs
Add to Cart
Add to Favorites
I recommend it
Print
Compare
Question about the product
Details
Data
Details
The Laserworld CS-2000RGB is a RGB laser system with a total output power of up to 2,000mW.
The red diode laser module with a wavelength of 650nm, the green DPSS laser module with a wavelength of 532nm and the royal-blue diode laser module with a wavelength of 445nm ensure brilliant colors and powerful laser beams. The projector has good beam specifications with a beam diameter of 3mm and beam divergence of 2.0mrad. At the same time it offers a galvo system with up to 30kpps as well as a scan angle of up to 40°. The Laserworld CS-2000RGB has a professional ILDA interface. Thus own or pre-programmed lasershows can be shown by use of a laser control software, e.g. of Phoenix or Pangolin. Through DMX about 200 preset patterns, like waves, tunnels, circles etc. can be projected in different colors and in a various speed. The laser system has an automatic mode, which runs the pre-programmed patterns without assistance. If the music mode is active, the laser system projects according to the sound. For the music mode the sensitivity of the mircophone can easily be set on the rear side of the projector. There is a key switch, an interlock interface and an on-off switch at the rear side of the device.
Data
Brand
Laserworld
Dimensions
190 x 274 x 160 mm